W związku z zagrożeniem epidemicznym koronawirusem informujemy o ograniczeniu możliwości osobistego załatwiania spraw w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Wągrowcu. Wszelkie dokumenty, wnioski i oświadczenia prosimy pozostawić w urnie znajdującej się przy wejściu do budynku. Firmy kurierskie prosimy o kontakt telefoniczny. tel. 67 26-85-647, kom. 662-213-938
|
O każdym przypadku podejrzenia wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków należy zawiadomić telefonicznie ( Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wągrowcu – tel. (67) 26 85 647, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu lek. wet. Elżbieta Misiek – tel. 508 260 382 lub starszy inspektor weterynaryjny lek. wet. Przemysław Kurant – tel. 519 807 398 ) lub drogą elektroniczną na adres: grypaptakow@wp.pl
-
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu, w związku z szerzeniem się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terytorium Polski, informuje o konieczności zgłaszania przypadków padnięć ptaków dzikich, u których podejrzewa się zakażenie wirusem ptasiej grypy, w celu pobrania i wysłania prób do badań. Szczególnie wrażliwy na zakażenie wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków jest drób wodny (dzikie gęsi, kaczki, łabędzie, mewy), ptaki drapieżne oraz krukowate.
Pismo Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu (wersja PDF)
Więcej -
-
W związku z występowaniem w Europie wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5Nx, Państwowy Instytut Weterynaryjny dokonał analizy aktualnej sytuacji oraz oceny ryzyka dla drobiu i zdrowia człowieka.
Do pobrania:
Raport opracowany przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - wersja PDF
Więcej -
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu w związku z art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej z dnia 29 stycznia 2004 r. ogłasza nabór na kandydatów o realizacji niżej wymienionych zadań w ramach umowy-zlecenia w roku 2021 na terenie Powiatu Wągrowiec
Do pobrania:
Ogłoszenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu - wersja PDF
Oświadczenie zleceniobiorcy załącznik nr 1 - wersja PDF
PODANIE LEKARZ WETERYNARII załącznik nr 2 - wersja PDF
PODANIE TECHNIK WETERYNARII załącznik nr 2- wersja PDF
Oświadczenie załącznik nr 3 - wersja PDF
Oświadczenie - wersja PDF
Więcej -
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu informuje o opublikowaniu przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) alertu dotyczącego ryzyka wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków- w związku ze stwierdzeniem w ostatnim czasie nowych ognisk grypy ptaków na terytorium zachodniej Rosji i Kazachstanu. Region ten jest znanym jesiennym szlakiem migracji dzikiego ptactwa wodnego do Europy, co sprzyja wysokiemu ryzyku wystąpienia nowych ognisk grypy ptaków także na terytorium Polski. W sierpniu oraz we wrześniu 2020 r. na terytorium Kazachstanu potwierdzono 7 ognisk HPAI u drobiu oraz 86 przypadków u ptactwa dzikiego, a na terytorium Rosji 46 ognisk u drobiu oraz 8 przypadków u ptactwa dzikiego. Z alertu EURL w Padwie skierowanego do krajowych laboratoriów referencyjnych ds. grypy ptaków wynika, że kiedy HPAI stwierdzane było na tych samych obszarach Rosji w 2005 r. oraz 2016 r., w niedługim czasie pojawiały się nowe ogniska choroby w północnej i wschodniej Europie.
W związku z powyższym konieczne jest wzmocnienie działań z zakresu bioasekuracji, zawartych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.Pliki do pobrania:
Pismo Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu do hodowców drobiu (wersja PDF)
Więcej -
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu informuje o wejściu w życie podanych niżej przepisów:
rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
- z dnia 1 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej -http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/613
- z dnia 2 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w określonych zakładach o małej zdolności produkcyjnej -http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/605
-
W związku z wykryciem wirusa ASF u dzika w Kowanówku (powiat obornicki), powiat wągrowiecki znalazł się w obszarze ochronnym: gmina Skoki, Mieścisko, Wągrowiec, Miasto Wągrowiec .
Mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/
Na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami:
- obszar zagrożenia (kolor niebieski na mapie),
- obszar objęty ograniczeniami (kolor czerwony na mapie),
- obszar ochronny (kolor żółty na mapie).
Do pobrania:
Przewodnik strefy ASF (wersja .pdf)
Przemieszczanie świń - obszar ochronny (wersja .pdf)
Wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii dot. przemieszczania (wersja .pdf)
Ubój świń na użytek własny w strefie żółtej (wersja .pdf)
Zasady bioasekuracji w strefie żółtej (wersja .pdf)
Program monitorowania i zwalczania gryzoni w gospodarstwie utrzymującym zwierzęta (wersja pdf)
-
Rozporządzenia nr 19/20 z dnia 15.05.2020 r. uchylające rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów wągrowieckiego i obornickiego (5/2019)
Więcej -
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa prowadzi kampanię informacyjną „Kupuj świadomie – PRODUKT POLSKI”, której celem jest zwiększenie wiedzy Polaków nt. znaczenia świadomych decyzji zakupowych.
Ponieważ istotne jest aby polskie społeczeństwo zrozumiało jak niezwykle ważne jest podejmowanie takich decyzji dla funkcjonowania gospodarki i wspierania krajowego rolnictwa, zwłaszcza w tak trudnym czasie jak pandemia wirusa SARS-CoV-2, zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi zamieszczonymi na stronie internetowej: https://www.polskasmakuje.pl/produkt-polski/
Więcej -
Zagrożenie COVID-19 – informacja dla rolników, plantatorów :
Więcej -
Lekarze Weterynarii wyznaczeni w 2020 roku do badania mięsa zwierząt gospodarskich przeznaczonego na użytek własny:
Lista lekarzy wyznaczonych w 2020 roku (wersja PDF)
Więcej -
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu w związku z art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej z dnia 29 stycznia 2004 r. ogłasza nabór na kandydatów do realizacji niżej wymienionych zadań w ramach umowy-zlecenia w roku 2020 na terenie Powiatu Wągrowiec.
-
WYTYCZNE GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII z dnia 16 września 2016 r. dotyczące zasad przemieszczania świń oraz mięsa wieprzowego i produktów z mięsa wieprzowego, z gospodarstw i zakładów położonych w obszarze objętym ograniczeniami, obszarze zagrożenia lub obszarze ochronnym, a także na obszarze zapowietrzonym lub obszarze zagrożonym, wyznaczonymi w związku z występowaniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Do pobrania:
Więcej -
Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że w dniu 14 listopada 2019 r. na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w gminie Sława, w powiecie wschowskim, w województwie lubuskim, 12km od granicy województwa wielkopolskiego .
Uzyskanie dodatnich wyników badania w województwie lubuskim świadczy o odosobnionym przypadku wystąpienia tej choroby u dzików, bez możliwości powiązania epidemiologicznego i geograficznego z dotychczas notowanymi przypadkami ASF na terytorium Polski. Odległość miejsca stwierdzenia ASF w woj. lubuskim od miejsc występowania tej choroby w populacji dzików oraz ognisk u świń wynosi ponad 300 km.
Dodatni wynik badania w kierunku ASF uzyskano w próbkach pobranych od padłej samicy dzika, znalezionej w dniu 4 listopada 2019 r. w pobliżu drogi nr 325 łączącej miejscowości Sława i Nowa Sól. Z informacji zawartych w dokumencie dochodzenia epizootycznego wynika, że dzik pochodził z wypadku komunikacyjnego. Miejsce znalezienia zwłok dzika zlokalizowane jest poza obszarami objętymi regionalizacją w związku z występowaniem ASF, wymienionymi w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylająca decyzje wykonawczą 2014/178/UE.
Afrykański pomór świń (ASF) jest wirusową chorobą zakaźną i zaraźliwą dotyczącą wyłącznie świń i dzików.
Wirus ASF jest niechorobotwórczy dla ludzi i innych gatunków zwierząt.
Chorych zwierząt nie można wyleczyć z choroby.
Jedyną metodą zwalczania choroby jest postępowanie administracyjne czyli zabicie i utylizacja chorych i podejrzanych o zachorowanie świń.
Afrykański pomór świń (ASF) to choroba zakaźna zwierząt podlegająca obowiązkowi zwalczania.
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) jest bardzo odporny na czynniki środowiskowe a także na kwasy i zasady np. w zakopany zwłokach przeżywa 280 dni, dlatego tak trudno go zwalczyć.
Posiadacz zwierząt, w przypadku stwierdzenia objawów nasuwających podejrzenie ASF, jest zobowiązany do natychmiastowego zgłoszenia podejrzenia Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii bezpośrednio, albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego tj. wójta, burmistrza (jest to obowiązek ustawowy obwarowany sankcją karną). Ponadto należy zgłaszać każdy przypadek padłego dzika.
Za świnie zabite, padłe lub poddane ubojowi w wyniku choroby, posiadaczowi zwierząt przysługuje pełne odszkodowanie z budżetu państwa w wysokości wartości rynkowej zwierząt.
Najczęściej wprowadzenie wirusa ASF do kraju wolnego od choroby następuje poprzez przemieszczanie się dzików, transport mięsa, produktów mięsnych, odpadów kuchennych i poubojowych, pochodzących od chorych świń i dzików.
Najczęstszą przyczyną zakażenia świń jest bezpośredni kontakt za zwierzętami zakażonymi lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi.
W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenienie się wirusa między gospodarstwami jest łatwe, za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo lub zakażonej paszy, wody, słomy czy narzędzi. Wirus nie przenosi się drogą powietrzną.
-
Informacje na temat zabezpieczenia gospodarstw przed wirusem ASF terytorium Polski wynikającego z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, zmienionym rozporządzeniem MRiRW z dnia 9 lutego 2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 360).
Wymagania ustanowione w tym rozporządzeniu mają na celu zwiększenie ochrony stad świń przed ASF w gospodarstwach, położonych na terytorium Polski poza obszarami objętymi restrykcjami w związku z występowaniem ASF (poza obszarem zagrożenia, objętym ograniczeniami i ochronnym).
Rejestry które muszą prowadzić hodowcy trzody chlewnej w związku z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem Afrykańskiego pomoru Świń, zmienionym rozporządzeniem MRiRW z dnia 9 lutego 2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 360):
Przestrzeganie zasad bioasekuracji w gospodarstwach podlegających wymaganiom rozporządzenia ws środków ASF wersja PDF wersja DOCInformacja dla hodowców trzody chlewnej dotycząca bioasekuracji gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną wersja PDFDOKUMENTY DLA HODOWCÓW TRZODY CHLEWNEJ STANOWIĄCE MATERIAŁ POMOCNICZY PRZY REALIZACJI WYMAGAŃ ROZPORZĄDZENIA DOTYCZĄCEGO BIOASEKURACJI:zał. nr 1. Przegląd zabezpieczeń budynków przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych wersja PDF, XLSzał. nr 3. Rejestr osób wchodzących do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie wersja PDF, XLSzał. nr 4. Lista preparatów do dezynfekcji rąk dopuszczonych do obrotu na terenie Polski wersja PDF, DOCzał. nr 5. Zasady prawidłowego oczyszczania i dezynfekcji środków transportu, obuwia i pomieszczeń wersja PDFzał. nr 6.1.Dokumentacja czyszczenia i dezynfekcji w gospodarstwie poza obszarami wymienionymi w załączniku do decyzji Komisji 2014/709/UE wersja PDF, XLSzał. nr 7. Spis świń w gospodarstwie wersja PDF, XLSDo odczytu wersji xls oraz doc może być niezbędny program typu: Office Excel, Word, OpenOffice. -
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 9 lutego 2018 r. ( Dziennik Ustaw z dnia 13 lutego 2018 r. Poz. 360 )
zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń
Nowe Rozporządzenie dotyczące bioasekuracji wersja PDF.
Więcej -
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu informuje, że w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego ukazało się rozporządzenie nr 5/2019 w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów wągrowieckiego i obornickiego, w związku z wystąpieniem choroby w miejscowości Długa Wieś, gmina Wągrowiec.
-
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu informuje o uchyleniu rozporządzenia nr 1/2019 w sprawie wyznaczenia obszaru zapowietrzonego zgnilcem amerykańskim pszczół na terenie powiatu wągrowieckiego.
Rozporządzenie Nr 2/2019 wersja PDF
Więcej -
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu w związku z art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej z dnia 29 stycznia 2004 r. ogłasza nabór na kandydatów do realizacji niżej wymienionych zadań w ramach umowy-zlecenia w roku 2019 na terenie Powiatu Wągrowiec. Termin do 31.10.2019
Podanie lekarz weterynarii - wersja PDF
Oświadczenie zleceniobiorcy - wersja PDF
Więcej