Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wągrowcu

Komunikat nr 1/2007 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu w sprawie wystąpienia na terenie na terenie powiatu wągrowieckiego przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikich ptaków

Komunikat nr 1/2007 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu w sprawie wystąpienia na terenie na terenie powiatu wągrowieckiego przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikich ptaków

 

 

Pan

Krzysztof Poszwa

Burmistrz Miasta Wągrowca

 

Urząd Miejski w Wągrowcu

ul. Kościuszki 15a,

62-100 Wągrowiec

 

Nasz znak: ChZ.5108.5.2017

 

 

KOMUNIKAT NR 1/2017 POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W WĄGROWCU

 

w sprawie wystąpienia na terenie powiatu wągrowieckiego przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikich ptaków – 28.02.2017 r.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu przekazuje, iż w dniu 28 lutego b. r., na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, potwierdzono wysoce zjadliwą grypę ptaków podtypu H5N8 w próbkach narządów wewnętrznych pobranych od padłego łabędzia niemego, którego zwłoki w dniu 23.02.2017 r. znaleziono nad brzegiem Jeziora Durowskiego w Wągrowcu, przy plaży miejskiej.

 

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków nie jest groźny dla człowieka.

Wirus cechuje się dużą odpornością na działanie czynników środowiska zewnętrznego, w związku z czym łatwo i szybko się rozprzestrzenia w środowisku.

W związku z powyższym, zaleca się ograniczenie ruchu, a zwłaszcza spacerów ze zwierzętami w miejscach, gdzie przebywa dzikie ptactwo wodne – okolice jeziora Durowskiego.

W celu ograniczenia powstawania skupisk dzikiego ptactwa wodnego, należy się bezwzględnie powstrzymać od dokarmiania dzikiego ptactwa wodnego na terenie całego miasta Wągrowca. Zaleca się również zgłaszanie Inspekcji Weterynaryjnej przypadków jego zachorowań i padnięć.

 

W związku z powyższym, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu uprzejmie informuje i przypomina, że na obszarze, na którym istnieje zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt grypy ptaków, podtyp H5N8, tj. w granicach administracyjnych miasta Wągrowca oraz na pozostałym obszarze powiatu wągrowieckiego i kraju, obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r.
w
sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków ( Dz. U. z 2016r. poz. 2091),

na mocy których zakazuje się:

  1. Organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi i innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw oraz przechowywania i prezentacji w celu sprzedaży, oferowania do sprzedaży, sprzedaży na targowiskach.

  2. Pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których mają dostęp dzikie ptaki, a także karmienia i pojenia na zewnątrz budynków,

  3. Wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstw, w których utrzymywany jest drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

 

Ponadto na mocy ww. rozporządzenia nakazuje się :

  1. Odosobnienie drobiu lub innych ptaków w gospodarstwie w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach uniemożliwiających kontakt z dzikimi ptakami.

  2. Zgłaszanie do Powiatowego Lekarza weterynarii w Wągrowcu miejsc, w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.

  3. Zabezpieczenie paszy i wody przed dostępem dzikich ptaków oraz przed zanieczyszczeniem odchodami dzikich ptaków oraz utrzymywanie drobiu i innych ptaków w sposób wykluczający ich dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki.

  4. Wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których utrzymywany jest drób oraz przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa, a także stałe nasączanie tych mat środkiem dezynfekcyjnym.

  5. Dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu, z przekazaniem Inspekcji Weterynaryjnej informacji o zwiększonej śmiertelności, znaczącym spadku pobierania paszy i wody oraz wystąpieniu objawów chorobowych takich jak: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica skóry, grzebienia i dzwonków, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności.

  6. Mycie rąk przez osoby wchodzące do budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób oraz stosowanie odzieży ochronnej i obuwia ochronnego.

  7. Oczyszczanie i odkażanie sprzętu i narzędzi używanych do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem.

  8. Zgłaszanie przez dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich organowi Inspekcji Weterynaryjnej przypadków zwiększonej śmiertelności dzikich ptaków.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu apeluje do wszystkich osób o ścisłe przestrzeganie wyżej wymienionych obowiązków, które składają się na pojęcie bioasekuracji, mającej na celu wyeliminowanie możliwości przeniknięcia wirusa ptasiej grypy z ptactwa dzikiego na drób utrzymywany w gospodarstwach, w warunkach fermowych i w tzw. chowie przyzagrodowym.

Jednocześnie informuje, że za nieprzestrzeganie ww. zakazów i nakazów wydanych w celu zwalczania choroby zakaźnej zwierząt lub zapobiegania takiej chorobie będą wymierzane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu, w drodze decyzji administracyjnej, kary pieniężne zgodnie z art. 85aa, rozdziału 10a ustawy
z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2014 r., poz. 1539 z późn. zm.).

Ponadto osoby łamiące zakazy i nakazy nie otrzymają wypłaty odszkodowań za utracony drób, w przypadku konieczności likwidacji powstałych w ich gospodarstwach ognisk ptasiej grypy.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu Elżbieta Misiek

 

- do pobrania (wersja PDF)

 

 


Data wytworzenia: 2017-03-01 07:57 Autor: Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu Elżbieta Misiek Data publikacji: 2017-03-01 07:57 Osoba udostępniająca na stronie: Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu Elżbieta Misiek Data ostatniej modyfikacji: 2017-03-01 Osoba modyfikująca: Dariusz Fitt